Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
12.02.2022
DENIM TWEED
Firma Schachenmayr přináší pro letošní rok novinku mezi udržitelnými materiály Denim Tweed   Denim Tweed  obsahuje převážně recyklované materiály. B... číst celé
03.04.2021
Borgo de' Pazzi
  Borgo de' Pazzi je italská rodinná firma, která vyrábí luxusní příze od roku 1978. Příze jsou zpracovávány ručně a firma si zakládá na tom, že ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

ORGANICKÉ LÁTKY

Co je organická tkanina?

Ekologické zemědělství je nejekologičtějším přístupem k výrobě vysoce kvalitních organických vláken, které se následně přeměňují na tkaninu. Přírodní tkaniny, když jsou vyráběny pomocí organických výrobních systémů přímo od vlákna po fázi tkaniny, se nazývají organická tkanina. V metodě ekologického zemědělství se vlákna pěstují v kontrolovaném prostředí bez pesticidů, syntetických hnojiv nebo toxických chemikálií. Kromě toho federální předpisy zakazují použití geneticky upraveného osiva pro ekologické zemědělství.

Organická bavlna je dobře známá organická látka široce dostupná a používaná k výrobě organického oblečení. Tkanina ze 100% certifikované organické bavlny je ve srovnání s konvenční bavlnou nejekologičtější, protože má velmi malý nebo žádný dopad na životní prostředí. Odstředivky organické příze mají izolované oblasti zpracování, aby se organická bavlna oddělila od konvenční bavlny. Konvenční produkce bavlny má různá sociální a ekonomická rizika, zejména pro farmáře v rozvojových zemích.

Bavlna je plodina velmi náročná na pesticidy a je jednou z nejrozšířenějších plodin na světě. Pesticidy používané při pěstování bavlny jsou velmi škodlivé a mají obrovský dopad na zemský vzduch, vodu, půdu a zdraví lidí v oblastech bavlníkových farem. Aby byla zachována kvalita, mnoho ekologických obchodních sdružení monitoruje ekologické farmy, kde se organická vlákna pěstují. Prvních pět zemí – Indie, Čína, Turecko, Tanzanie a Spojené státy americké – produkuje téměř 97 % celkového celosvětového objemu organických bavlněných vláken. Podle zprávy o organickém trhu Textile Exchange za rok 2014 dosáhly celosvětové prodeje produktů z organické bavlny v roce 2014 odhadovaných 15,7 miliardy dolarů, což je o 10 procent více než v roce 2013. 

 

 

 

 

 

 

Z čeho jsou vyrobeny? A jakou variaci organické látky přicházejí?

Biobavlněná tkanina je vyrobena z organicky pěstovaného bavlněného vlákna. Kromě organické bavlny je na trhu k dispozici také organické hedvábí a organická vlna.

Aby bylo vlákno certifikováno jako ekologické, měl by být původ a proces výroby ekologický. Jednoduše řečeno, operace musí být řízeny v souladu s ekologickými standardy, tj. žádné zakázané chemikálie by se neměly používat déle než 3 roky. V případě tkaniny z organické vlny musí vlna pocházet z certifikovaných ekologických ovcí (tj. na pozemku se po dobu 3 let nepoužívají žádné zakázané chemikálie) a zvířata jsou chována v souladu s ekologickými standardy. Organické hedvábí se vyrábí takovým způsobem, že nedochází ke zničení bource morušového při sklizni hedvábných kokonů.

Předení, barvení a oděvy musí být také certifikovány jako ekologické, pokud má konečný produkt (např. tričko, ponožky atd.) nést označení „certifikovaný organický“.

  

Jaký je výrobní proces?

Zde diskutujeme o výrobním procesu organické bavlny.

Po ručním sběru organických bavlněných vláken na farmách je další proces, jak je uvedeno níže,

  1. Skladování a předčištění organických vláken v oddělené sekci.

  2. Kroky zpracování organických vláken, jako je otevírání, čištění, tažení atd., se provádějí v dávkovém režimu s důkladným předčištěním všech zahrnutých zpracovatelských zařízení.

  3. Mykání a česání se provádí na speciálních strojích.

  4. Organické příze jsou vyráběny v izolované sekci kroužkového dopřádání s fyzickou bariérou, která zabraňuje křížové kontaminaci jinými vlákny.

  5. Speciální tkalcovské stavy a pletařky jsou určeny pro 100% organickou výrobu tkanin.

  6. Všechna zařízení pro manipulaci a přepravu organických vláken a příze jsou oddělena barevným kódováním.

  7. Krémová tkanina stažená z tkalcovského stavu nebo pletařky je označena datem výroby, číslem stroje, délkou kusu, šarží příze a dalšími relevantními technickými údaji, které umožňují kompletní sledování.

  8. Ke klížení se používá kukuřičný škrob.

  9. Peroxid vodíku se používá v procesu bělení místo sloučenin chlóru.

  10. Používaná reaktivní a kypová barviva s nízkým dopadem splňují normy ETAD a Oeko-Tex 100 pro toxicitu. ETAD je zkratka pro The Ecological and Toxicological Association of Dyes and Organic Pigments Manufacturers.

V podstatě v každé fázi výroby nepřidávají výrobci organického oblečení žádné škodlivé chemikálie nebo neautentické materiály. Přírodní alternativy se používají v každém procesu od předúpravy až po výrobu hotové tkaniny, čímž se snižují a eliminují toxické důsledky, které se vyskytují u konvenční bavlny.

 

Jaké jsou ekologické výhody organických tkanin?

1. Při pěstování biobavlny na farmách se nepoužívají žádné chemické pesticidy, herbicidy a chemikálie.

2. Doplňuje a udržuje úrodnost půdy.

3. Ekologicky pěstovaná bavlna může být použita k výrobě biopotravin pro lidi a zvířata. Biobavlna je tedy důležitá nejen v oděvním řetězci, ale také v potravinovém řetězci.

4. Ekologické pěstování bavlny produkuje mnohem méně emisí CO2. Ekologické zemědělství spotřebuje 1,5 tuny, CO2 na akr za rok se odstraní z atmosféry.

5. Ekologické pěstování bavlny spotřebuje až o 60 % méně vody než konvenční způsoby hospodaření.

6. Rezidua pesticidů nebo herbicidů se nedostanou do životního prostředí náhodně

7. Buduje biologicky rozmanité zemědělské prostředí.

8. Lidé a zvířata nejsou vystaveni chemickým pesticidům nebo herbicidům

9. Když je tkanina vyhozena, pesticidy a herbicidy se nevracejí do země na skládku ani nevstupují do procesu recyklace.

10. Vytváří více pracovních míst a příjmů pro místní farmáře.

 

Kde je najdeme?

Egypt zahájil první projekt organické bavlny v roce 1990. Nyní se toto odvětví rozrostlo na více než 22 zemí. Největšími producenty biobavlny je Indie, dále pak Turecko, Sýrie, Čína, Spojené státy americké, Tanzanie, Egypt, Mali, Kyrgyzstán, Peru, Pákistán, Uganda, Burkina Faso, Benin, Paraguay, Izrael, Tádžikistán, Brazílie, Nikaragua a Senegal. Existuje přibližně 219 000 pěstitelů organické bavlny. 

Výrobci organických tkanin musí splňovat certifikaci Global Organic Textile Standard (GOTS), která zajišťuje výrobu vláken, jejich zpracování, barvení a netoxickou manipulaci v celém dodavatelském řetězci a zahrnuje také přísná pracovní ustanovení. Je důležité zkontrolovat certifikovaný štítek, abyste se ujistili, že produkt je skutečně ekologický.

Na dnešním trhu dodává Vivify textiles ty nejlepší organické látky, z mnoha stylů a variací, Vivify textiles je jednou z nejdůvěryhodnějších adres pro nákup organických látek.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Velkoobchodní prodej a obchodní zastoupení

Lady Dee's Traumgarne

Dřevěné stojánky

Kontakty
Logo
Klubíčka od srdíčka
Monika Fialková
Monika Fialková
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz