Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
12.02.2022
DENIM TWEED
Firma Schachenmayr přináší pro letošní rok novinku mezi udržitelnými materiály Denim Tweed   Denim Tweed  obsahuje převážně recyklované materiály. B... číst celé
03.04.2021
Borgo de' Pazzi
  Borgo de' Pazzi je italská rodinná firma, která vyrábí luxusní příze od roku 1978. Příze jsou zpracovávány ručně a firma si zakládá na tom, že ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Pojmologie
  3. BIO Bavlna

ORGANIC COTTON

Ekologická bavlna je bavlna, která je vyráběna v souladu s mezinárodně uznávanými normami ekologického zemědělství z nařízení EU 834/2007, v USA Národního ekologického programu (NOP), indického Národního programu pro ekologickou produkci (NPOP) nebo Japonského zemědělského standardu (JAS). 

CO JE EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ?

Ekologická produkce bavlny neznamená jednoduché nahrazování syntetických hnojiv a pesticidů ekologickými. Ekologické kultivační metody jsou více založeny na znalosti agronomických postupů jako konvenční produkce založená na vstupech. 

Systémový přístup si klade za cíl vytvoření různorodého a vyváženého zemědělského ekosystému, který v ideálním případě zahrnuje všechny druhy plodin a hospodářských aktivit. Farmy musí absolvovat dvouleté přechodné období, ve kterém se jejich výrobní systém změní z konvenčního na ekologický. Základním prvkem ekologické produkce je pečlivý výběr odrůd přizpůsobených místním podmínkám, pokud jde o klima, půdu a odolnost vůči škůdcům a nemocem.

OCHRANA PROTI ŠKŮDCŮM

V konvenčním zemědělství se bavlna považuje za plodinu, která je velmi citlivá na útok škůdců. Pro udržení škůdců pod kontrolou se postříká velkým množství syntetických pesticidů. V ekologickém zemědělství však používání syntetických pesticidů není povoleno.

Ekologický přístup zabírá zcela odlišný přístup: cílem je v první řadě zabránit vzniku problému se škůdci zavedením pestrého a vyváženého zemědělského ekosystému a pečlivým sledováním populací škůdců.

EKOLOGICKÉ STRATEGIE OCHRANY PROTI ŠKŮDCŮM ZAHRNUJÍ:

Střídání plodin: Monokultury poskytují potenciálním škůdcům bavlny vydatné zdroje potravin, což způsobuje rychlý nárůst jejich populace. Používání pesticidů na hlavních škůdcích může mít dále za následek vznik problémů se sekundárními škůdci. Střídání plodin vytváří přirozenou rovnováhu a pomáhá udržet populaci škůdce na nízké úrovni. 

Smíšené pěstování: Má podobný účinek na střídání plodin, ale na menším prostoru ve stejném vegetačním období a na stejném poli. 

Podpora přirozených nepřátel: Z nepoužívání pesticidů a diverzifikaci plodin profitují přirození nepřátelé škůdců bavlny, jako jsou ptáci, berušky, brouci, pavouci, parazitické vosy, štěnice a mravenci. Pomáhají farmáři udržet útoky škůdce na přijatelné úrovni. Poskytování vhodných stanovišť pro přirozených nepřátel, jako jsou berušky nebo zlatoočky může pomoci zvýšení a tvorbě jejich populace. 

Lákací plodiny: Někteří škůdci bavlny raději jako bavlnu preferují plodiny, jako je kukuřice, slunečnice, okra, čirok, kajan indický nebo ibišek. Pěstování těchto plodin jako lákacích plodin spolu s bavlnou se dosáhne ušetření bavlny. Kromě jejich pozitivního vlivu v boj proti škůdcům se tyto plodiny mohou sbírat a přispívají tak k diverzifikaci produkčních systémů. 

Přírodní pesticidy: Pokud preventivní opatření nejsou dostatečně účinná a populace škůdce překročí ekonomický práh škodlivosti, pak se při pěstování ekologické bavlny může použít několik přírodních pesticidů. Některé z nich jsou: nimbovníkový postřik připravený z extraktu ze zrn nimbovníka (Azadirachta indica), který je účinný proti savým škůdcům, Meram, můrám bavlníkových a třepit; pyrethrum připravené z práškových květů nebo tekutých extraktů chryzantém, účinné proti štěnicím bavlníkový, housenkám, kobylkám; botanické směsi, kombinace extraktů z různých rostlin, jako jsou ricin, durman obecný, Libora americká, papája, listy sladkých brambor, listy rajčata, zázvor, chilli, gliricidia, měsíček, atd.. 

ŘÍZENÍ KVALITY PŘI SKLIZNI A PO SKLIZNI 

Cena bavlny je obvykle stanovena v závislosti na kvalitě semen bavlny. Nejdůležitější opatření ke zlepšení kvality ekologické bavlny během sklizně a po sklizni jsou následující:

  • Odstranění listů, kapslí a kapslí poškozených od sklizně bavlny.
  • Sběr a přeprava sklizené bavlny v čisté bavlněné tkanině, nikdy ne v nylonu nebo jiných syntetických látkách, aby se zabránilo kontaminaci cizími vlákny (z tkaniny, vlasů, obalového materiálu, atd..).
  • Sklízení jen zralé bavlny. Nezralé bavlněná vlákna slabě absorbují barviva.
  • Udržování sklizně bavlny v suchu. Sběr bavlny se musí uskutečnit v suchém prostředí, je třeba se vyhnout sběru při ranní rose nebo po dešti. Sklizeň musí být rovněž skladována v suchém prostředí.
  • Zabránění kontaminaci bavlny prachem nebo chemikáliemi, zejména hnojivy, pesticidy a naftou.
  • Použití jakéhokoli prostředku na ochranu před škůdci (např. DDT) je při skladování úrody bavlny zakázáno.
  • Jasné oddělení ekologické bavlny od konvenčních bavlny nebo bavlny sklizené během přechodného období za účelem zabránění jejich smíchání.

 

 BIO KONVENČNÍ
Příprava semen:Přírodní, neošetřená semena bez GMO.Obvykle se ošetřují fungicidy nebo insekticidy. Možné GMO.

Příprava půdy:Zdravá půda díky střídání plodin. Zadržuje vlhkost v půdě ze zvýšené organické hmoty.Syntetická hnojiva, ztráta půdy v důsledku jednoplodinové kultury, intenzivní zavlažování.

Kontrola plevele:Zdravá půda vytváří přirozenou rovnováhu. Použitý užitečný hmyz a pastové plodiny.Letecký postřik insekticidy a pesticidy. Devět z nejčastěji používaných pesticidů jsou známé látky způsobující rakovinu.

Sklizeň:Přirozená defoliace z mrazu nebo pomocí vodního hospodářství.Defoliace vyvolaná toxickými chemikáliemi.

Výroba:Osnovní vlákna stabilizovaná pomocí dvouvrstvého nebo netoxického kukuřičného škrobu.Osnovní vlákna stabilizovaná pomocí toxických vosků.

Bělení:Používá se bezpečný peroxid.Chlorové bělení vytváří toxické vedlejší produkty, které se uvolňují do životního prostředí.

Dokončení:Jemně vydrhněte v teplé vodě se sodou, pro pH 7,5 až 8.Horká voda, syntetické povrchově aktivní látky, další chemikálie (někdy formaldehyd).

Barvení:Nízkoúčinová barviva reagující na vlákna nebo přírodní barviva s nízkým obsahem kovů a síry.Vysoká teplota obsahující těžké kovy a síru .

Tisk:Inkousty a/nebo pigmenty na vodní bázi s nízkým dopadem bez těžkých kovů.Pigmenty mohou být na bázi ropy a obsahovat těžké kovy. Odtok se rozlévá do vodních toků a znečišťuje toky.

Spravedlivý obchod:Jsou zavedena sociální kritéria k zajištění bezpečného, ​​zdravého, nenásilného a nediskriminačního prostředí s životním minimem.Žádný sociální screening. Možné využití dětské nebo nucené práce. Zařízení mohou být nebezpečná a nezdravá.

Marketing:Můžete vyprávět pozitivní příběh, abyste se odlišili od vašich konkurentů.Žádný. Jak se povědomí o organických výhodách rozšiřuje, zvyšuje se potenciál pro negativní obraz.

Cena:Počáteční cena dražší. Dlouhodobé výhody: k nezaplacení.Zpočátku levnější. Dlouhodobý dopad na životní prostředí: devastující.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Velkoobchodní prodej a obchodní zastoupení

Lady Dee's Traumgarne

Dřevěné stojánky

Kontakty
Logo
Klubíčka od srdíčka
Monika Fialková
Monika Fialková
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz