Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
12.02.2022
DENIM TWEED
Firma Schachenmayr přináší pro letošní rok novinku mezi udržitelnými materiály Denim Tweed   Denim Tweed  obsahuje převážně recyklované materiály. B... číst celé
03.04.2021
Borgo de' Pazzi
  Borgo de' Pazzi je italská rodinná firma, která vyrábí luxusní příze od roku 1978. Příze jsou zpracovávány ručně a firma si zakládá na tom, že ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Pojmologie
 3. Liocel - Tencel

Co je Lyocell?

 

Pokud jste věnovali velkou pozornost některým štítkům na svých oblíbených udržitelných oděvech, pravděpodobně jste již mnohokrát viděli název  lyocell (nebo „TENCEL“) .

Co  je tedy lyocellová tkanina? 

Později se tomu budeme věnovat mnohem podrobněji, ale prozatím víme, že lyocell je  ekologicky šetrná tkanina  , která poskytuje výjimečný komfort a zároveň je docela skvělá pro planetu. 

Pokud jde o znalost látek používaných v  udržitelné módě , je to někdy jako hledat jehlu v kupce sena. Se všemi těmi neobvyklými jmény a těžko pochopitelnými výrobními procesy může být snadné se vzdát.

Pokud jste si přečetli náš předchozí  článek o látkách Modal , uvidíte, že jsme se vydali na cestu k udržitelné módě, abychom vám pomohli přesně porozumět tomu, které materiály jsou udržitelné. 

Pokud vás zajímá, jak se tento oblíbený pár lyocellového spodního prádla vyráběl a zda je udržitelné, pomůžeme vám dostat se k jádru vaší otázky…

Čtěte dále a zjistěte, co přesně je lyocellová tkanina, jak se o ni starat a jak se srovnává s jinými tkaninami.

CO JE TO LÁTKA LYOCELL?

Začněme definováním typu látky, o kterou se jedná. 

Čím máme na mysli, je lyocell přírodní nebo syntetický?

Skládá se z dřevité celulózy a zpracovává se syntetickými látkami, podobně jako viskóza nebo typické umělé hedvábí.

To znamená, že lyocell je považován za  polosyntetickou  tkaninu  nebo, jak je oficiálně klasifikován, za zpracované celulózové vlákno  Nicméně, protože je vyroben z rostlinných materiálů, je často spojen s jinými přírodními vlákny.

Typ umělého hedvábí, lyocell, byl poprvé vyvinut v roce 1972  Američanem Enkou.

Postupem času se stala populárnější a nyní je považována za udržitelnou možnost pro ty, kteří se chtějí vyhnout plně syntetickým tkaninám , jako je polyester, nebo neveganským tkaninám , jako je hedvábí.  

Je prodyšný a odvádí vlhkost, a proto se lyocell často používá k výrobě ekologického spodního prádla, udržitelných ručníků ,  etických džín a společenských košil. 

I když je určitě považován za jedno z udržitelnějších vláken, pokud se podíváme na výrobu lyocellu, můžeme najít pozitivní i negativní dopady na životní prostředí.

VÝHODY A NEVÝHODY LYOCELLU

Výhody Lyocellu

 • Lyocell je považován za udržitelnou tkaninu, protože je vyroben ze dřeva (v případě TENCEL z udržitelných zdrojů), a proto je biologicky rozložitelný a kompostovatelný.
 • Lyocell lze míchat s jinými látkami, jako je bavlna, polyester, akryl,  etická vlna a mírové hedvábí
 • Lyocell je prodyšný, silný a jemný k pokožce s jemnou, hedvábnou texturou
 • Lyocell je pružný a účinně absorbuje vlhkost, takže je skvělou volbou pro aktivní oblečení 
 • Na rozdíl od viskózy a jiných typů umělého hedvábí se lyocell vyrábí procesem „uzavřené smyčky“, což znamená, že chemikálie používané při výrobě se neuvolňují do životního prostředí.

Nevýhody Lyocellu: 

 • Zatímco lyocell je sám o sobě kompostovatelný, pokud je smíchán s jinými syntetickými vlákny, nová tkanina nebude kompostovatelná.
 • Lyocell  k výrobě  spotřebuje hodně energie
 • Lyocell je jemná tkanina, proto doporučujeme praní za studena a nesušit

Pojďme se ponořit trochu hlouběji do vlastností Lyocellu…

Z ČEHO SE LYOCELL VYRÁBÍ?

Stejně jako mnoho jiných tkanin je lyocell vyroben z celulózového vlákna.

Vyrábí se  rozpuštěním dřevěné buničiny rozpouštědlem NMMO (N-methylmorfolin N- oxid ), které je mnohem méně toxické než tradiční rozpouštědla na bázi hydroxidu sodného. 

Tím se dužnina rozpustí na čirou tekutinu, která se po protlačení malými otvory nazývanými spinarety promění v dlouhá, tenká vlákna. 

Pak to stačí umýt, usušit, mykat (aka oddělit) a nakrájet! Pokud to zní zmateně, představte si to takto:  lyocell je dřevo. 

Nejčastěji se  lyocell vyrábí z eukalyptů . V některých případech se používá také bambus, dub a bříza.

To znamená, že lyocellové tkaniny jsou přirozeně biologicky odbouratelné!

JAK JE LYOCELL UDRŽITELNÝ?

To nás přivádí k dalšímu bodu: proč je lyocell považován za udržitelnou tkaninu? 

Pro každého, kdo ví něco o eukalyptech, budete vědět,  že rostou rychle . Také nevyžadují velké zavlažování, nepotřebují žádné pesticidy a lze je pěstovat na půdě, která není skvělá v pěstování ničeho jiného.

V případě TENCEL je dřevní hmota získávána z udržitelně obhospodařovaných lesů.

Pokud jde o  výrobní proces , nejsou nutné extrémně toxické chemikálie a těžké kovy. Ty, které jsou, se znovu použijí v procesu, kterému se říká „proces s uzavřenou smyčkou“, aby se nedostaly do prostředí.  

Jeden z největších výrobců lyocellu, Lenzing AG, dokáže znovu použít až  99,5 % rozpouštěcího činidla ano, nulový odpad !. Při výrobě lyocellu se také spotřebuje mnohem méně vody než u jiných tkanin.  

Stejně jako u všeho, co je označeno jako „udržitelné“ nebo „šetrné k životnímu prostředí“, vždy existuje riziko greenwashingu .  

Výše jsme zmínili Lenzing AG.

Tento respektovaný rakouský výrobce je zodpovědný za  značku lyocellu TENCEL™  , která je nejznámější a nejdůvěryhodnější. Dalo by se jim dokonce říkat Lenzing OG, protože jsou původními průkopníky udržitelného lyocellu.

Připojují se k ostatním výrobcům, jako je  Simplifi Fabric  , v používání určitých  ekologických zdrojů  a výrobních postupů, které jiní nepoužívají. 

Pokud jste udržitelnou módou, udělejte si malý průzkum, abyste zjistili, odkud vaše oblíbené značky získávají lyocell.

Větší transparentnost obecně znamená udržitelnější získávání zdrojů!

K ČEMU SE LYOCELL POUŽÍVÁ A PROČ?

Lyocell se běžně vyskytuje v různých věcech. Je to hlavní součást dopravních pásů a nachází se také v lůžkovinách, speciálním papíru a samozřejmě v módě.

Některá z našich oblíbených pohodlných  ekologických triček  jsou vyrobena z tohoto materiálu a běžně se vyskytuje také v dámském i  pánském udržitelném oblečení ,  ekologickém spodním prádle a  etickém aktivním oblečení . 

Jaký je pocit z lyocellu?

Lyocell získává přilnavost jako tkanina, protože je super měkký a příjemný na pokožce.

Je všestranný, krásný a poskytuje optimální pohodlí. Jeho síla a elasticita z něj činí skvělou variantu s dlouhou životností, která stojí za obecně vyšší ceny . 

Je lyocell pružný a prodyšný?

Ano! Vzhledem ke schopnosti lyocellu odvádět vlhkost, poskytovat prodyšnost a zůstat pružný (i po letech používání), je to materiál, který se běžně vyskytuje v aktivním oblečení, včetně dalších nezbytných prvků, jako jsou ekologické ponožky .

Skvěle se nosí i v těch nejžhavějších letních dnech – nezanechá vás totiž páchnoucí. To znamená, že se nebude muset často umývat nebo vyměňovat, což šetří vodu a další zdroje. 

Potí vás lyocell?

Lyocell je tak prodyšný, takže se nepotíte.

Ve skutečnosti je to skvělá volba pro ty, kteří se pravidelně potí nebo žijí ve vlhkých podmínkách.

Lyocell skvěle absorbuje vlhkost, což z něj činí vynikající volbu látky pro udržitelné oblečení na jógu a pro účastníky bikram jógy nebo lidi, kteří žijí ve vlhkém nebo deštivém klimatu. 

Lyocell však NENÍ voděodolný, takže není vhodný pro oděvy, které mají skutečně odpuzovat vodu (jako jsou bundy do deště ).

JAK SE O LYOCELL PÉČUJETE?

Stejně jako některé z vašich dalších hezčích tkanin, je třeba věnovat zvláštní péči péči o lyocellovou tkaninu. Nezapomeňte si přečíst popis praní na štítku.

Nejčastější otázkou je samozřejmě „ Jak prát lyocell?

Lyocell je poměrně jemná tkanina a jako taková by se měla prát pouze ručně ve studené vodě nebo na jemný cyklus. Praní za studena je ve skutečnosti obecně dobrým pravidlem, udržitelně řečeno, protože studená voda spotřebuje mnohem méně energie!  

Použijte šetrný prací prostředek s nulovým odpadem a sušte raději pověsit než sušit v pračce (což opět spotřebovává méně energie A výrazně prodlužuje životnost vašeho oděvu, ať už jde o lyocell nebo ne).

Pokud jde o  to, jak žehlit lyocell , odpovědí je vyhnout se, pokud můžete. Pokud bezpodmínečně  musíte  vyžehlit pár vrásek na košili z lyocellu (všichni jsme tam byli), použijte pouze teplou žehličku.

Snažte se vyhýbat přímému teplu po dobu delší než sekundu nebo dvě, protože by mohlo skončit spálením látky.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI LYOCELLEM A JINÝMI LÁTKAMI?

Lyocell vs. viskóza

Viskóza je další tkanina vyrobená z rostlin, ale místo použití netoxického rozpouštědla vyžaduje výroba viskózy  hydroxid sodný .

Lyocell je také lepší na praktické úrovni, protože i když je jejich použití velmi podobné, lyocell je obecně více absorbující a prodyšnější  než viskóza. 

Lyocell vs. polyester

Hlavní rozdíl mezi lyocellem a polyesterem je ten, že polyester je plně syntetická tkanina a je  syntetizována z petrochemických produktů . Polyester může být levnější, ale nepůsobí tak skvěle a není tak ekologický. 

Není také  biologicky odbouratelný  jako lyocell. 

Lyocell vs

Lyocell je technicky typ umělé hedvábí , považovaný za  třetí generaci umělého hedvábí.

Postupem času bylo provedeno mnoho vylepšení – to znamená, že lyocell lépe absorbuje a uvolňuje vlhkost, je pohodlnější a udržitelnější než umělé hedvábí. 

Lyocell vs. TENCEL™

Nic! Jsou to samé, TENCEL je prostě značka, kterou vyrábí Lenzing AG v Rakousku.

Zajímavost Lyocell je také známý jako Newcell a Excel a vyrábí ho i jiní dodavatelé, nejen Lenzing. 

Lyocell vs. bavlna

Je tedy  lyocell lepší než bavlna? 

Je rozhodně udržitelnější než tradiční neekologicky pěstovaná bavlna (která je jednou z nejžíznivějších a nejšpinavějších plodin na světě. 

Pokud jde o srovnání s organickou bavlnou (nebo dokonce korkovou tkaninou ), jsou si tyto dvě velmi podobné, ale lyocell je stále  savější než bavlna . Je také jemnější a hezčí na pokožce!

Ach jo, a výroba lyocellu je mnohem udržitelnější – vyžaduje  jen polovinu vody, kterou potřebuje bavlna

ZÁVĚREČNÉ MYŠLENKY O LÁTCE LYOCELL

Lyocell je látka, která  vzala svět udržitelné módy útokem — a to z dobrého důvodu.

Nejen, že je odolný a pohodlný, ale je to také jedna z nejudržitelnějších tkanin. Je vyroben z přírodních materiálů a jeho výroba nevyžaduje toxické chemikálie.

Celkově vzato, milujeme lycocell!

Nicméně, stejně jako u všeho, co se v dnešní době prohlašuje za „eko-šetrné“, je někdy důležité podívat se za hranice štítků a dávat si pozor na greenwashing.

Některé společnosti se rychle vrhnou do udržitelného vlaku, aby získaly další tržby.

Jak již bylo zmíněno, existuje několik důvěryhodných značek, které používají pouze lyocell Lenzing AG nebo transparentně sdílejí své praktiky udržitelného získávání zdrojů s kupujícími.

Jako vždy jsme tu, abychom vám pomohli s těmito udržitelnými návody na tkaniny. Provedeme veškerý průzkum, abyste mohli provádět veškeré ekologické nošení. 

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Velkoobchodní prodej a obchodní zastoupení

Lady Dee's Traumgarne

Dřevěné stojánky

Kontakty
Logo
Klubíčka od srdíčka
Monika Fialková
Monika Fialková
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz